Az Egyesült Királyságban a vallási csoportok – leszámítva az anglikán egyházat, a zsidókat és a kvékereket – vallásos esküvői szertartást csak olyan épületben tarthatnak, amely be van jegyezve a vallási áhítat helyeként az 1855‑ös Vallásos áhítati helyek regisztrációs törvénye szerint.
Amikor a Szcientológia Egyház egyik hívének nem sikerült elérnie a Londoni Szcientológia Egyház kápolnájának bejegyzését, hogy ott esküdhessen, bírósághoz fordult a döntés felülvizsgálatára.
Végül az Egyesült Királyság Legfelsőbb Bírósága elismerte a Szcientológia vallásos természetét, és úgy ítélkezett, hogy a Londoni Szcientológia Egyház kápolnája „vallásos áhítat helye a Vallásos áhítati helyek regisztrációs törvénye 2. cikke értelmében”. A Legfelsőbb Bíróság ennek megfelelően elrendelte, hogy az Anyakönyvi Hivatal jegyezze be a Szcientológia-kápolnát áhítati helyként és a házasságkötések helyszíneként. Így a Szcientológia teljes vallási elismerést nyert ebben az országban.
Ítéletében a bíróság megvizsgálta a vallás definícióját az 1855‑ös Vallásos áhítati helyek regisztrációs törvényében.
A Legfelsőbb Bíróság az ítéletének 57. bekezdésében a vallást a következőképpen határozza meg:
„Szellemi vagy nemvilági hitrendszer, amelyet követők egy csoportja vall, és amely azt állítja, hogy magyarázattal szolgál az emberiség univerzumban elfoglalt helyét és a végtelennel való kapcsolatát illetőleg, valamint hogy megtanítja követőit, hogyan éljék az életüket a hitrendszerhez fűződő szellemi megértésnek megfelelően.”
Ezen definíció alapján az Egyesült Királyság Legfelsőbb Bírósága a következő határozatot hozta:
„A vallás fogalmának jelentésére vonatkozó megközelítésem alapján a bizonyíték bőségesen elegendő annak megmutatására, hogy a Szcientológia a jelentés keretein belül található.”
A bíróság (a 62. bekezdésben) úgy értelmezte a vallásos áhítatot, miszerint az bármely vallásos szertartást magában foglal, és (a 65. bekezdésben) úgy ítélkezett, hogy a Londoni Szcientológia Egyház kápolnája „vallásos áhítat helye a Vallásos áhítati helyek regisztrációs törvénye 2. cikke értelmében”. A Legfelsőbb Bíróság ennek megfelelően elrendelte, hogy a Szcientológia-kápolnát jegyezzék be áhítati helyként és a házasságkötések helyszíneként.
A Szcientológia vallási jóhiszeműségét számos kormányzati szerv és állami hatóság hivatalosan elismerte az Egyesült Királyságban:
- Őfelsége Vám- és Pénzügyőrsége, amely az egyházat vallásos szervezetként sorolja be.
- Az Adóhivatal, amely azt a határozatot hozta, hogy az egyház munkatársai vallásos elkötelezettségből szolgálnak, nem pedig pénzügyi díjazásért.
- Az Országos Statisztikai Hivatal, amely a Szcientológiát vallásként sorolja be.
- A Független Televíziós Bizottság, amely kijelentette, hogy az egyház elfogadható vallási hirdető a brit televízióban.
- A Rádiózási Hatóság, amely szintén kijelentette, hogy az egyház elfogadható vallási hirdető a brit rádióban.
- A Honvédelmi Minisztérium, amely hivatalosan elismerte a Szcientológia vallást a Királyi Haditengerészetben.
- A Derby Egyetem Vallásos Erőforrási és Kutatási Központja, amely a Szcientológiát vallásként jellemzi az Egyesült Királyság Emberi jogi törvénye értelmében.
- A City of Westminster pénzügyi osztálya, amely szerint a Szcientológia Egyház közhasznú szervezet „a közösség számára jótékony célokkal”.
- A Kereskedelmi és Ipari Minisztérium, amely a Munkáltatói (vallásra vagy meggyőződésre vonatkozó) egyenlőségi szabályzat magyarázó jegyzeteiben a Szcientológiát az Európai Emberi Jogi Bíróság által elismert vallásként írja le.
- A City of London, amely a Londoni Szcientológia Egyháznak mentességet adott az ingatlanadó alól 2006‑ban azon az alapon, hogy a Szcientológia Egyház „olyan intézmény vagy más szervezet, amelyet kizárólag jótékonysági célokból alapítottak”, és hogy az ingatlanját „teljesen vagy főként jótékonysági célokra használják”.
„[…] kijelentem, hogy a Queen Victoria Street 146. szám alatt álló kápolna vallásos áhítat helye.”
jelentőségű 2013‑as ítélete a Szcientológia vallásról”